Беларуская група

Праца з выхаванцамі па папулярызацыі беларускай мовы ў нашым садзе вядзецца пастаянна. Далучэнне дашкольнікаў да беларускай культуры і мовы прасочвалася ва ўсіх відах дзейнасці. Педагогамі ўстановы праведзена работа па арганізацыі прадметна-развіццёвай асяроддзя. Ва ўстанове працуе этнаграфічны музей. Тут былі сабраны прадметы даўніны: прадметы побыту, ручнікі, абрусы, посуд, адзенне. У групавых пакоях выхавальнікі аформілі куткі беларускай культуры, у якіх размяшчаецца літаратура беларускіх аўтараў, нацыянальная сімволіка, лялькі з саломкі, гліняныя свістулькі.  Асноўнымі формамі працы па папулярызацыі беларускай мовы з выхаванцамі з’яўляюцца, гульні-заняткі, мастацка-эстэтычная, фізкультурна-аздараўленчая праца, каляндарныя народныя святы і забавы, выставы дзіцячага малюнка, вырабаў з прыроднага матэрыялу, чытанне казак, выраб кніг, тэатральных куткоў, куткоў маральна-патрыятычнага выхавання і мн. інш Разнастайнасць формаў працы дапамагае дашкольнікам усвядоміць сваю прыналежнасць да беларускай нацыі, адчуць непаўторны каларыт нашай культуры, меладычнасць гучання роднай мовы.

Беларускамоўная група — першая група у Гомелі з беларускім навучаннем!

Выхавальнік: Чайкоўская Маргарыта Паўлаўнаbel-grupa-max-6
Каб лепей пазнаць гісторыю свайго краю, выхоўваць любоў да родных мясцін, трэба размаўляць на роднай мове. Скарбніца нашай краіны вельмі багатая песнямі, апавяданнямі, вершамі і казкамі, традыцыямі і святамі. Казкі любяць усе — дарэчы не толькі малыя, але і дарослыя. Так вось размаўляючы на беларускай мове – мове нашых бацькоў і продкаў у паўсядзёным жыцці – малыя кожны дзень адпраўляюцца ў казачнае падарожжа слоў: крок за крокам яны пазнаюць усё больш і больш, і стараюцца ўжываць свае веды ў ігравой і навучальнай дзейнасці. А як прыемна чуць ад бацькоў, калі дзеці прыходзяць да дому пасля дзіцячана садку, і пачынаюць вучыць іх.! Што гэта значыць? Гэта значыць тое, што дзеткам падабаецца вывучаць родную мову!

bel-grupa-max-7Серада – дзень беларускамоўных зносін. Кожную сераду дзеці сярэдняй групы знаёмяцца са скарбамі мінулага. Выхавальнік, шчыры прыхільнік беларускай культуры, сваём эмацыянальнасцю, узнёсласцю, пяшчотаю да роднага слова зацікавіла дзяцей. У час занятку-гульні быда ўведзена такая фальклорная форма як прыказкі і прымаўкі – маленькія шэдэўры, поўныя народнай мудрасцю, стагодзямі ствараўшыяся народам. У працэсе сумеснай дзейнасці дарослага і дзяцей, з’явілася магчымасць для ўзбагачэння слоўніка дзяцей новымі спецыфічнымі тэрмінамі – збан, лыжка, талерка і г.д. Дзеці з задавальненнем адказвалі на пытанні выхавальніка і прымалі ўдзел у гульнях. Кожны з іх адчуваў сябе часцічкай гісторыі беларускага народа.

12.01.2018 У нашым дзіцячым садку адбыліся калядкі!!! Аксана Сяргееуна Гаурыленка, выхавальнік беларускамоунай групы, як заусёды падтрымала гэту традыцыю! Свята вельмі спадабалася усім: і дарослым, і дзеткам!!!

20180112_100408  20180112_153318

21.12.2016 г. Пачаліся Навагоднія святы ў дзіцячым садку. «Бал цацак» у сярэдняй групе №7. Выхавальнiк: Аксана Сяргееўна Гаўрыленка. Музычны кіраўнік: Вольга Мікалаеўна Пятрушкіна.

dsc02435 dsc02371 dsc02377 dsc02380 dsc02382 dsc02419

29.11.2016г. адбылося свята «Восеньскі кірмаш»

dsc_0930 dsc_0929 dsc_0928 dsc_0925 dsc_0923 dsc_0922 dsc_0920 dsc_0916